Softshell – od jara do podzimu to nejlepší

Začínáme sportovat venku

Ani teplo, ani zima. Občas slunce, občas déšť a vítr. V čem vyrazit po zimě ven? Ideálním řešením jsou sofshellové bundy. Jsou nepromokavé, větruvzdorné, udržují teplo, a přitom jsou prodyšné. Zní to skoro jako pohádka, ale je tomu tak. Ovšem není softshell jako softshell! Před koupí sofshellové bundy si pečlivě nastudujte parametry, které by měl výrobek splňovat, abyste opravdu venku nepromokli a cítili se relativně v suchu.

VLASTNOSTI SOFTSHELLU

Softshell je vícevrstvý moderní materiál, který se skládá nejčastěji ze tří vrstev, z nichž jednu tvoří membrána. V tomto případě se jedná o membránový softshell. Na trhu najdete ještě tkaný softshell, který je vyroben z textilních vláken s vodoodpudivou úpravou a odolností proti oděru. Kterému typu softshellu dáte přednost je v podstatě na vás, důležité jsou ale parametry výrobku, jako je výška vodního sloupce a prodyšnost.

kolaz_softpan

1) Výška vodního sloupce

Jedná se o schopnost materiálu odolávat tlaku vody. Tento údaj se uvádí v milimetrech. Podle evropských norem je nepromokavý materiál takový, který má vodní sloupec od 2000 mm. Čím vyšší je hodnota vodního sloupce, tím lepší je nepromokavost výrobku. Pro jakékoli outdoorové a sportovní aktivity doporučujeme hodnotu vodního sloupce kolem 10 000 mm.

2) Prodyšnost

Je dalším důležitým parametrem, který byste měli sledovat při koupi softshellové bundy. Hledáte přece dokonalý výrobek, který bude nepromokavý, odolný vůči větru a zároveň bude dostatečně odvádět vaši tělesnou vlhkost. Proto sledujte také prodyšnost. Ta se uvádí v gramech na metr čtvereční za dobu 24 hodin. V podstatě jde o to, kolik vlhkosti v gramech propustí jeden čtvereční metr látky za den. Opět zde platí, že čím vyšší je hodnota, tím lépe látka dýchá. V následující přehledné tabulce naleznete odpověď na otázku – S jakým údajem prodyšnosti se u výrobku spokojit?

Klasifikace prodyšnosti:
velmi dobrá – nad 16 000 g/m2 za 24 hod.
dobrá – 6 000 – 15 000 g/m 2 za 24 hod.
uspokojivá – 4 000 – 5 000 g/m2 za 24 hod.
neuspokojivá – pod 4 000 g/m2 za 24 hod.

3) Tepelná odolnost

Kromě nejdůležitějších parametrů, jakými jsou výška vodního sloupce a prodyšnost, můžete v popiscích a na visačkách některých výrobků ještě vyčíst údaj o tepelné odolnosti. Hodnoty tepelné odolnosti se udávají v jednotkách K.m2/W. Čím je hodnota nižší, tím materiál lépe izoluje. Tento údaj bohužel u většiny produktů nenajdete.

Značkové softshell bundy

Na trhu je poměrně dobrá a pestrá nabídka softshellových bund pánských, dámských i dětských. Jejich obliba se již řadu let drží poměrně vysoko, proto i naše nabídka je dosti bohatá. Vybírat si můžete z osvědčených značek, jako je Salewa, Craft, Silvini, Nordblanc, Direct Alpine, Zajo, The North Face a další.

Zeptejte se!

Chybí vám v popisech produktů některé údaje (výška vodního sloupce, prodyšnost aj.)? Obraťte se na nás. E-mailem, telefonicky nebo na záložce Diskuse u popisu každého produktu nás můžete požádat o doplnění jakýchkoli údajů. Rádi vám pomůžeme s výběrem.