Vše o SOFTSHELLU

CO JE TO SOFTSHELL?

Softshell je materiál, který má nahradit tzv. vrstvený způsob oblékání. Zjednodušeně se dá říct, že je to systém tří (nebo dvou) vrstev v jednom. Používá se k výrobě sportovního oblečení a oblečení pro outdoor. Cílem softshellového oblečení je poskytnout v jednom kusu oblečení dostatečný komfort pro většinu klimatických podmínek.

softTento materiál je velmi prodyšný, pružný, nepromokavý a pohodlný. Jeho předností je také to, že „nešustí“. A protože je vyroben z měkkých elastických tkanin, můžete se v něm neomezeně pohybovat, aniž by Vás někde něco škrtilo nebo tahalo. Dobrou prodyšností tohoto materiálu se také odstranila nutnost všudypřítomných větracích zipů a kapes.

DRUHY SOFTSHELLU

Tkaný softshell

U tkaného softshell tvoří svrchní vrstvu nejčastěji úplet z hustě tkaného elastického polyamidu s vodoodpudivou úpravou (DWR) a zvýšenou odolností vůči oděru. Vnitřní vrstvu tvoří oblíbená a příjemná flísová tkanina uchovávající teplo a efektivně transportující vlhkost ven.

Membránový softshell

U třívrstvého softshellu, tzv. membránového, který poskytuje větší odolnost vůči větru, je navíc membrána. Je to nepromokavá prodyšná vrstva, která zaručuje odvod tělesné vlhkosti a zabraňuje nadměrnému pocení. Membránový softshell tak umí nahradit klasickou kombinaci např. dvou bund – teplé flísové a nepromokavé vrchní.

NA CO SI DÁT PŘI NÁKUPU POZOR?

Určitě chcete, aby v případě nepříznivého počasí bylo Vaše oblečení nepromokavé. Při výběru proto pečlivě studujte parametry materiálu.
nepromokavost

Výška vodního sloupce

Údaje o výšce vodního sloupce zná v dnešní době každý a nalezneme je na většině outdoorového oblečení. Údaj v milimetrech udává schopnost materiálu odolávat tlaku vody. Čím vyšší vodní sloupec, tím vyšší nepromokavost. Podle evropských norem je za nepromokavý materiál označen materiál s vodním sloupcem od 2 000 mm. Pro outdoorové aktivity je to však hodnota naprosto nevyhovující a doporučují se materiály s vodním sloupcem minimálně 10 000 mm. V případě, že vybíráte oblečení pro běžnější nošení, spokojíte se i s nižším vodním sloupcem.

Prodyšnost

Oblečení by mělo být také větruvzdorné, ale zároveň prodyšné. Obecně platí, že čím větší je odolnost vůči větru, tím se také snižuje prodyšnost. Kvalitní materiály by měly i při vysoké voděodolnosti mít dostatečnou prodyšnost, která vyjadřuje prodyšnost látky, tedy energii, kterou musíte vydat k odpaření určitého množství vody. Prodyšnost se udává v g/m2/24 hod, tzn. kolik vlhkosti v gramech propustí jeden čtvereční metr látky za den. Zde platí, že čím je hodnota vyšší, tím materiál lépe dýchá. Prodyšnost materiálu je zejména důležitá pro odvádění tělesné vlhkosti, aby nedošlo k přehřátí organismu.

Klasifikace prodyšnosti:

velmi dobrá – nad 16 000 g/m2 za 24 hod.
dobrá – 6 000 – 15 000 g/m 2 za 24 hod.
uspokojivá – 4 000 – 5 000 g/m2 za 24 hod.
neuspokojivá – pod 4 000 g/m2 za 24 hod.

V dnešní době jsou na trhu k dostání špičkové materiály, které jsou schopny i při vysokém vodním sloupci odvést skoro veškerou vlhkost. Vše je vždy ale ovlivněno také počasím, a to zejména vlhkostí, teplotou vzduchu a jinými.

ÚDRŽBA SOFTSHELLU

Pro zachování funkčních vlastností softshellového oblečení se doporučuje praní ve speciálních impregnačních pracích prostředcích. K dostání jsou ve většině obchodech se sportovním oblečením. Oblečení perte na nízké teploty do 40 stupňů Celsia, doporučuje se také neždímat a nechat pouze odkapat.