Plavání, veslování, kanoistika…

Vodní sporty mají společné to, že výkon je prováděn ve vodním prostředí. Tyto sporty jsou většinou individuální (s výjimkou veslování). Jsou to sporty jako například surfing, skok do vody, plavání, potápění, veslování, vodní lyžování a různé další.

VODNÍ SLALOM

V tomto sportu se závodníci na kánoi či kajaku snaží co nejrychleji a bez chyb projet sérií branek.

V této disciplíně je jasno, v každé kategorii je zajištěno jedna místenka. Mezi kajakářkami pojede mistryně světa Kateřina Kudějová. Mezi kajakaři se rozhodne na evropském šampionátu, a to mezi Prskavcem, Přindišem a Hradilkem.

Kateřina Kudějová je juniorskou mistryni světy a mistryni Evropy do 23 let.

Bez základní výbavy ani ránu.

RYCHLOSTNÍ KANOISTIKA

Jde o sport, který je standardně provozován na klidných stojatých, nebo mírně tekoucích vodních plochách, jehož cílem je projet s lodí stanovenou vzdálenost v co nejkratším čase.

Své jisté už má čtyřkajak, singl kajak na 1000 i 200 metrů. Česká republika vkládá velké naděje do Martina Fuksy – kanoisty, který je přirovnáván k Martinu Doktorovi. Letos talentovaný mladík vyhrál mistrovství světa na neolympijské trati 500 m, na kilometru byl stříbrný. Češi ještě mohou nějaké to účastnické místo vybojovat v květnové dodatečné kvalifikaci v Duisburgu.

VESLOVÁNÍ

Veslování je pohon lidskou silou pomocí vesel. Tento sport se vyvinul též v silově vytrvalostní vodní sport, ve kterém se posádka speciální lehké lodi (tzv. veslice) snaží překonat co nejrychleji stanovenou vzdálenost. Při veslování se veslař pohybuje zády ve směru jízdy. Veslo (na rozdíl od pádla) je zapřeno o trup lodi.

V tomto sportu mají Češi velké ambice na medaile. Obzvláště ve skifu díky Ondřeji Synkovi (má mnoho zlatých medailí z MS a dva stříbra z Letních Olympijských her z roku 2008 a 2012) a Miroslavě Topinkové-Knapkové (má několik medailí z MS i ME a také zlato z Letních Olympijských her z roku 2012), kteří už si zajistili své místo v Riu skrze světový šampionát. Další posádky mohou doufat v olympijských kvalifikačních závodech, které finišují na konci května 2016 ve Švýcarsku.

BAZÉNOVÉ PLAVÁNÍ

Hry mají jisté Simona Baumrtová – disciplína: znak –  (má zlatou medaili z ME z roku 2013 a bronz z MS z roku 2012), Barbora Závadová -disciplíny: polohový závod –  (v roce 2010 se zúčastnila Olympijských her mládeže kde vybojovala bronz a bronz má také z ME z roku 2012), Lucie Svěcená či Jan Micka (je držitelem dvou českých rekordů, doposud nezískal žádnou medailí z Letních olympiád).

Svůj olympijský sen sní i prsařka Petra Chocová či Jan Šefl, který si na konci roku doplaval pro šest titulů mistra republiky.

Limity mohou plavci plnit až do 3. července 2016.

Každý plavec musí mít dokonale padnoucí plavky, aby si mohl plavání užít.

DÁLKOVÉ PLAVÁNÍ

Vytrvalostní plavci se účastní závodů v dálkovém plavání na otevřené vodě, jako jsou řeky, jezery, moře nebo bazény a jiné uměle vytvořené vodní plochy. Často překovávají výzvy, jakými jsou například Lamanšský průliv, Velká jezery v Severní Americe nebo norské fjordy.

Češi se zatím neumístili na listinu závodníku na Letních Olympijských hrách v Riu ale budou mít ještě možnost v červnovém kvalifikačním závodu zabojovat o letenku do Ria.

Šanci zabojovat o Rio budou mít například: Jana Pechanová nebo Alena Benešová. Mezi muži zase Matěj Kozubek nebo Jan Micka (je držitelem dvou českých rekordů, doposud nezískal žádnou medailí z Letních olympiád).