Míčové sporty

Míčové sporty jsou nejčastěji kolektivní či plážové sporty. Hlavní úlohu zde hraje míč nebo podobný subjekt. Míče mají různou velikost, tvrdost a také plní různé funkce, záleží od konkretního sportů. Také v každém sportu se s ním jinak manipuluje.

VOLEJBAL

Volejbal – z anglického volleyball (volley = volej, přímé odehrání míče, aniž by se dotkl země, ball = míč). Česky se tomuto sportu také říká odbíjená. Je to týmový míčový sport, ve kterém se dvě družstva (standardně po 6 hráčích) na obdélníkovém hřišti rozpůleném sítí snaží odehrát míč na soupeřovou polovinu tak, aby ho soupeř nezpracoval a míč se dotkl země.

Existuje různé varianty volejbalu: plážový volejbal, volejbalové debly a smíšený volejbal.

Velké naděje byly vkládané do dvojice Kolocová-Sluková, jenže loni přišel šokující rozchod a tím i promarněné dosud nasbírané body v olympijské kvalifikaci. Nově vzniklý pár Sluková-Hermannová ještě může zabojovat v červnu 2016 v Kontinentálním poháru, odkud postoupí vítězové, a v závěrečné kvalifikaci v Soči, která proběhne v červenci 2016 a kde se rozdělují dvě místa.

Zdraví je třeba si vážit a proto každý volejbalista by měl mít chrániče a kvalitní obuv.

HÁZENÁ

Házená je kolektivní míčový sport, ve kterém proti sobě nastupují dva sedmičlenné týmy. Její počátky mají prapůvod už v míčových sportech starého Řecka.

V roce 1946 v Kodani vznikla Mezinárodní federace házené (IHF) a roku 1972 byla házená zařazena na programu olympijských her. Každé družstvo se většinou skládá ze 14 hráčů, přičemž hry se v jednom okamžiku účastní pouze 7 hráčů (6 hráčů v poli a brankář). Hraje se na dva poločasy po 30 minutách oddělených deseti minutovou přestávkou.

V České republice se v současné době nejvyšší mužská soutěž nazývá od roku 2011 Tipgames extraliga. V dosavadní historii české klubové mužské házené je nejúspěšnějším klubem HC Cukla Praha. Mezi největší úspěchy klasické házené v Česku patří bezpochyby také vyhlášení Filipa Jíchy nejlepším světovým hráčem za rok 2010.

Podstatou každé házené je správné rozlišení hráčů a kvalitní míč.

FOTBAL

Fotbal (z anglického football – foot je noha a ball je míč), také se jinak říká kopaná. Je to kolektivní, míčová hra, která je nejpopulárnější kolektivním sportem na světě.

Ve fotbale hrají dvě družstva po jedenácti hráčích na obdélníkovém, nejčastěji travnatém hřišti. Jejich cílem je dosáhnout více branek – tzv. gólů než soupeř. . Hraje se hlavně nohama, ale hráči mou k hraní míčem používat libovolné části těla kromě rukou a paží. Pouze brankář – tzn. jeden z hráčů, odlišený barvou dresu může v blízkosti vlastní branky hrát i rukama.

Za nesportovní chování se u fotbalu považuje když hráč: kopne do soupeře, podrazí soupeře, plivne na něj, strčí do soupeře, skočí na soupeře a další.

Českým úřadujícím mistrem je FC Viktoria Plzeň a nejúspěšnějším klubem je AC Sparta Praha. Nejdelší neprůstřelnost získal Petr Čech (AC Sparta Praha).

Každý fotbalista by měl mít pořádnou obuv a lehké, funkční obleční.

BASKETBAL

Basketbal (český také košíková) je kolektivní, míčový, kontaktní sport. Hru tvoří dva týmy po pěti hráčích na hřišti, kteří se snaží získat co nejvíce bodů vhazováním míče do obroučky basketbalového koše a zabránit protihráčům, aby body získali.

Nejvyšší česká soutěž je Kooperativa NBL (Národní basketbalová liga) mužů. V současnosti je nejúspěšnějším mužstvem ČEZ Basketball Nymburk. Mezi ženami je historický nejúspěšnějším klubem BK IMOS Brno, který od roku 1996 nepřetržitě vítězí v Ženské basketbalové lize. K nejlepším českým hráčkám patří Eva Horáková, která je nejlepší basketbalistka Evropky 1996 a první Češka ve WNBA.

Kvalifikační závody proběhnou od 5. do 11. června 2016.