Jak vybrat správný batoh?

Batoh je jedna z nejdůležitějších součástí výzbroje každého turisty a milovníka outdoorových sportů. Časy, kdy jsme všichni nosili stejné batohy, jsou naštěstí dávno pryč. Dnešní rychlá doba nabízí hromadu možností, což je přesně seznam vlastností, které provázejí i nabídku batohů.

Zároveň nám tím ale vzniká na první pohled složitý problém: Jak si z té nepřeberné škály vybrat jeden správný batoh? Výběr nejvhodnějšího batohu se skutečně může zprvu zdát jako opravdová alchymie, ve skutečnosti vám ale stačí znát odpověď na tyto čtyři otázky:

KAM S BATOHEM VYRAZÍM?

Účel, za jakým nový batoh pořizujete, je samozřejmě hlavním kritériem, jímž byste se během výběru měli řídit. Pokud batoh nechcete k všestrannému užívání, v takovém případě je samozřejmě nejlepší volit menší batoh, který se vám hodí jak na denní nošení do školy, tak na krátké výlety do přírody. Je tedy potřeba vědět, jak náročné aktivity s batohem hodlám podnikat a kolik věcí si obvykle budu potřebovat zabalit.

Do města a na krátké výlety vám postačí jeden z levnějších a menších modelů, u nichž vám nezáleží tolik na prvotřídní kvalitě, naopak ale potřebujete zaujmout estetickým příjemným designem. Několikadenní expedice si naopak budou vyžadovat batoh větší, neboli expediční, vyrobený z precizních materiálů, zvládající veškeré rozmary počasí a opatřený vhodným zádovým systémem. Zvolit můžete také střední batohy, které představují zlatou střední cestu – ideální ke sportovním aktivitám, horským túrám a krátkodobému nocování v přírodě.

CO SI S SEBOU ZABALÍM?

Dalším ze základních kritérií při výběru vhodného turistického batohu je jeho objem. Také volba správného objemu je přímo úměrná outdoorovým aktivitám, k nimž jej pořizujete. Pokud se hodláte vydat na několikadenní túry, doporučujeme velké batohy s objemem 60 až 80 litrů a nastavitelným zádovým systémem, které poskytnou dostatečný úložný prostor veškeré vaší výbavě při zachování komfortního nošení, obvykle jsou vybaveny popruhy na upínání materiálu a vybavení. Populární variantou mezi středními batohy jsou lezecké batohy nebo batohy na skialpinismus (objem 30 až 60l). V případě jednodenních či dvoudenních výletů vám pak postačí batoh menší (obvykle objem do 30l).

Dobře zvolený batoh by měl být zpevněnýpohodlný a hlavně vás nesmí tlačit. Pamatujte také na to, že čím větší batoh pořídíme, tím větší množství zbytečností máme tendence balit. Pokud tedy víte, že tyto sklony máte, volte raději skromnější variantu. Nakonec totiž budete muset všechno nosit sami. :)

Z ČEHO SE BATOH SKLÁDÁ?

Batohy nejsou zrovna krátkodobou investicí, ale většinou očekáváme, že nám vydrží plně funkční minimálně několik let, proto je materiál dalším z důležitých faktorů při výběru batohu. Většina batohů je dnes vyráběna ze silnějších texturovaných tkanin se zátěrem. Nejčastěji se setkáváme s batohy z Cortexu, Cordury, Plastexu a Urtexu. Na trhu se dnes objevují různé zpevněné tkaniny, které v případě protržení zabraňují dalšímu šíření trhliny (Ripstop), dále pak hustě tkané materiály s vyšší pevností a naopak nižší hmotností (Ballistic). Ve spodní části batohu by pak měla být použita tkanina zpevněná proti oděru a protržení (např. Duratex). V zádové oblasti by měl být batoh prodyšný, aby nedocházelo při delším používání k zadržování potu.

Z hlediska technologického vývoje urazily materiály, z nichž se batohy vyrábějí, v posledních letech obrovský kus cesty, prakticky neexistuje batoh, který by vám zaručil absolutní nepromokavost. Klasickým doplňkem každého trekingového batohu by proto měla být i praktická pláštěnka. Sebelepší kvalita použitých materiálů vám navíc, pokud není podpořena dobrým nosným systémem, nezajistí tolik potřebné pohodlí během jeho nošení.

CO ZAJISTÍ MÉ MAXIMÁLNÍ POHODLÍ?

Nosný systém, jak už napovídá samotný název, slouží k nesení batohu a rovnoměrné přerozdělení nákladu mezi nosné popruhy a bederní pás, který je fixován v pase a odlehčuje ramenům. Kvalitní ramenní popruhy by měly být během užívání batohu pohodlné, anatomicky tvarované a správně vypolstrované. Obzvlášť u velkých turistických batohů, které obvykle nosíme na delších trasách a obsahují těžký náklad, by měl být nastavitelným zádovým systémem a kvalitní bederní pás naprostou samozřejmostí. Některé batohy obsahují také bonus v podobě hrudního popruhu, jež zabraňuje padání ramenních popruhů dolů z ramen a přesně určuje jejich umístění na ramenech. Doporučujeme také vaky na vodu – praktickou pomůcku pro doplňování tekutin, aniž byste museli sundávat batoh z ramen.

Další a naprosto nedílnou částí nosného systému je jeho výztuha, tedy zádová část batohu. Nedostatečně pevná výztuha dokáže udělat i z jinak velice kvalitního batohu batoh průměrný či dokonce podprůměrný. Nejenže se batoh začne různě deformovat, ale bude i nedostatečně a špatně převádět hmotnost batohu a jeho nákladu do nosného systému, čímž se stane jenom těžko uživatelným.