Co s sebou pod stan?

Kompletní průvodce stanováním

Příchod podzimu nemusí nutně znamenat rozlučku s několikadenními výlety a s nimi spojeným stanováním. Ale co si vzít s sebou pod stan? Stačí si na své výlety či venkovní expedice pořídit kvalitní vybavení, které vám zajistí bezproblémové a pohodlné přenocování pod širým nebem.

Ač si mnozí z nás stanování spojují s jistou dávkou dobrodružství a neočekávaných zážitků, přece jenom není od věci se na podobný výlet pořádně připravit. Kvalitní stan je základ, stejně tak i celá řada doplňků a příslušenství. Tak tedy vzhůru do toho!

VÝBĚR STANU

Jet stanovat bez stanu, to by mohla být poněkud nepříjemná situace. A se stanem ze supermarketu si příliš nepolepšíte. Kdo chce kvalitu, musí zkrátka vybírat. Základním kritériem, podle kterého byste se měli při výběru nového stanu řídit, je počet osob, který hodláte ve stanu na svých cestách ubytovat. Zatímco malé stany pojmou 1 až 2 osoby a jsou vhodné zejména na cykloturistiku a krátké pobyty v přírodě, v rodinných stanech můžete ubytovat i 5 a více osob, a jsou tedy ideální volbou na dovolené v kempech či expedice v méně náročných podmínkách. Expediční stany, nebo-li stany pro vysokohorskou turistiku, jsou variantou pro náročné cestovatele, kteří od svého stanu očekávají plný komfort i v těch nejnáročnějších podmínkách. Zároveň jsou oblíbené pro svou nízkou hmotnost.

Hmotnost je další parametr, který byste na svých cestách neměli podcenit. Pochopitelně především cyklisté budou u svých stanů počítat každý dekagram (ideální váha stanů pro 1-2 osoby by měla být okolo 2,5 kg), zatímco u větších stanů, které si na dovolenou vozíme nejčastěji automobilem, na váze tolik nezáleží. Pro maximální pevnost ukotvení doporučujeme stany s duralovými pruty, jež pomalu nahrazují laminátové tyče. Samotná pevnost postaveného stanu také přímo závisí na použitých materiálech.

Také v otázce voděodolnosti volte hlavně podle toho, k jakým účelům budete stan využívat. U nás si vystačíte s voděodolností okolo 5 000 mm, pokud ale víte, že se chystáte do míst s extrémními klimatickými podmínkami, sáhněte po voděodolností minimálně 6 000 mm, nejlépe však 10 000 mm.

 

 

SPRÁVNÝ BATOH POD STAN

Pokud se hodláte vydat na několikadenní túry, doporučujeme velké batohy s objemem 60 až 80 litrů a nastavitelným zádovým systémem, které poskytnou dostatečný úložný prostor veškeré vaší výbavě při zachování komfortního nošení. Populární variantou mezi středními batohy jsou lezecké batohy nebo batohy na skialpinismus (objem 30 až 60l). V případě jednodenních či dvoudenních výletů vám pak postačí batoh menší (obvykle objem do 30l). Dobře zvolený batoh by měl být pohodlný, nesmí tlačit, bederní pás u větších batohů pak umožňuje navěšení dodatečné výstroje.

CO S SEBOU POD STAN? SPACÁKY I KARIMATKY

Bez spacáku ani ránu. Pro letní turistiku se hodí nejlépe lehké spací pytle se značkovou syntetickou náplní. To platí pro pobyty v přírodě, kempování, vodácké výlety, cykloturistiku a další adrenalinové výlety. V podzimních dnech byste však měli zvolit teplejší spacáky, tzv. třísezónní spací pytle. Na Gamisportu najdete nejkvalitnější spací pytle všech známých značek – Husky, Coleman, Pinguin a další. Vybírat můžete z nabídky péřových i dekových spacáků, dětských spacích pytlů i spacáků z mikrovlákna.

Nezapomeňte také na karimatku, tedy izolační podložku, která vás v noci ochrání před chladem. Sledujte její žebrování, jež zvyšuje komfort. Nejoblíbenějším druhem karimatek jsou karimatky pěnové, nejlepší izolační vlastnosti pak nabízejí karimatky nafukovací. Samonafukovačky patří k tomu nejlepšímu, co můžete v současnosti na trhu sehnat. Dokonale totiž spojují všechny výhody pěnových karimatek a nafukovacích matrací.

VAŘTE CHUTNĚ I V PŘÍRODĚ!

Vaření v přírodě, to už dávno není holý boj o přežití s úkolem se nasytit, ať už je chuť výsledného pokrmu jakákoli. Vybírejte si výbavu, která vám přípravu jídla v přírodě maximálně zjednoduší. Nabízíme jak vařiče plynové, tak vařiče na běžná kapalná paliva – technický benzín, bezolovnatý benzín a petrolej. Díky těmto flexibilním a bezpečným pomocníkům může být příprava pokrmů v přírodě opět o krůček pohodlnější, a vy se tak budete moci naplno věnovat svým sportovním aktivitám. Pro přípravu náročnějších pokrmů v kempech jsou nejvhodnější variantou kempingové vařiče s více plotýnkami a teleskopickými nohami. Pohodlnou přepravu a uchovávání pokrmů pak zajistí lehké a prostorově úsporné kempingové nádobí, servírovat můžete například z plastových misek.