Bojové sporty

Jsou to postupy, které učí jak se má člověk zachovat v boji s protivníkem. Bojové sporty se řadí na několik bojů například boj bez zbraně nebo se zbraní a různé další. Důležitá není pouze fyzická zdatnost ale hlavě duševní rovnováha, kterou lze získat například meditací, různým dechovým cvičením, dokonce může být spojována i s  náboženstvím. Bojové sporty se od sebe liší různými složky boje. Například údery jsou typické pro box, kopy zase pro karate a užití zbraní je typické pro šerm.

BOX

Box je bojový sport, při kterém se dva protivníci snaží navzájem knokautovat za použití pravidly povolených úderů pěstmi. Pravidla boxu stanoví Mezinárodní federace boxerů amatéru (AIBA).

Boxeři jsou rozdělení podle váhových kategorií a v současnosti existuje nejen mužský ale i ženský box. Box je amatérský (boxeři boxují oblečení do nátělníku s ochrannou helmou a zápas se skládá ze tří kol po třech minutách) a profesionální (boxeři boxují svlečení do půli těla bez helmy a zápas může trvat až dvanáct kol) rozdíl není jenom v oblečení ale také v charakteru zápasu. V obou typech boxu je mezi koly minutová přestávka.

Českou nadějí je Lukáš Konečný, který získal dva bronzy z MS poprvé v roce 1997 a po druhé roku 1999.

Každý boxer má pořádné boxovací rukavice a funkční oblečení aby si  mohl svůj trénink naplno užít.

ŠERM

Je to technika boje mečem.Ve sportovním šermu se bojuje fleretem,kordem což jsou bodné zbraně a šavlí.

Ve fleretu se kvalifikoval na OH Alexander Choupenitch, který před dvěma lety vyhrál juniorský Světový pohár, a dále v kordista Jan Beran.

JUDO

Je to styl japonského bojového umění. Velmi rozšířený úpolový sport, který vznikl pro člověka neozbrojeného, který musí bojovat o svůj život ,,holýma rukama“.

Medailové ambice má určitě Lukáš Krpálek (na MS vybojoval jedno zlato z roku 2014 a dvě bronzové medaile poprvé v roce 2011 a po druhé v roce 2013), kterému by neměla utéct kvalifikace v kategorii do 100 kg. Jet by měl i Pavel Petřikov (vybojoval zlato na ME do 23 let v rove 2008).

Žebříček se uzavře 30. května 2016.